Jan Novotný - Pjena

Výstava Jana Novotného Pjena v Liberci je první výstavou v Malé výstavní síni z cyklu „Zapomenutí slavní Liberečáci“. Vernisáž proběhne v pátek 12. října 2018 od 18.00

Jsem ráda, že prvním výtvarníkem je právě Jan Novotný, kterého znám více než dvacet let a celou dobu sleduji jeho tvorbu a jeho úspěchy.
V jeho umělecké práci se snoubí řemeslná dokonalost s výtvarnou zkratkou, nechybí nadsázka, vtip, provokace a výtvarné instalace mají naopak hravé scénografické řešení. Jan Novotný tím geniálně zúročil svoje vzdělání - Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích, VŠUP sochařský ateliér Kurta Gebauera, DAMU obor filmová a televizní architektura.
„To je ten, co udělal ty ruce na tom brouku v Knoflíkářích, dal by se mediálně přiblížit sochař Jan Novotný, který by asi raději slyšel, že je ten, co má jezdeckou sochu na náměstí Republiky.“ Napsala o něm přesně před dvaceti lety Lenka Lindauerová.
Od té doby ušel dlouhou uměleckou cestu a vytvořil řadu soch, instalací, obrazů a výtvarných realizací pro film. Připomeňme například realizaci Jezdecké sochy v Neratovicích bronzové i kamenné užité objekty v liberecké Botanické zahradě, tímto projektem zanechal stopu ve svém rodném městě. Jeho volná tvorba je zastoupena především v mnoha soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.
Zároveň se podílel jako filmový architekt a výtvarník na mnoha kultovních slavných filmech např. Divoké včely, Poupata, Kobry a užovky, Prezident Blaník, Dabing street.

Tři nominace na Českého lva svědčí o tom, že i jeho tvorba pro film je velmi promyšlená, originální, profesionální, které opět nechybí vtip a nadsázka.
Jsem přesvědčena, že další nominace se promění v nejvyšší ocenění.

Jan Novotný naplňuje sen každého sochaře, spojení architektury a sochařství.

Doufám, že tato výstava není posledním počinem Jana Novotného, že se dočkáme nějaké realizace do veřejného prostoru Liberce a již nebude zapomenutým, ale „pouze“ slavným Liberečákem.

Mgr. Jitka Mrázková