Karel Čtveráček a Michael Čtveráček - Z Papíráku

26/02/2022 ‒ 24/04/2022

Výstava potrvá do 24. dubna 2022
Výstavu pořádá Statutární město Liberec

Papírák

Každý Liberečák ví, o jakou část města jde. Někdo toto místo vnímá jako ostudu města, někteří se tam vysloveně bojí vstoupit, jiní zase tuto periferii ve středu Liberce milují pro její zvláštní poezii, romantiku, poetiku, náladu…
„Papírák“ je místo plné kontrastů architektonických, estetických i sociálních, a proto se stalo přirozeným místem pro street art, pro netradiční výtvarné počiny nejen na ulici, ale i v barech, kavárnách, hospůdkách. Fotografie Karla Čtveráčka a Michaela Čtveráčka, otce a syna, vystihují neopakovatelnou atmosféru této lokality. Generační rozdíl, různý pohled na „Papírák“, odlišný technicky fotografický přístup vytvořily jedinečnou výstavu, která mapuje „liberecký Bronx“.
Karel Čtveráček pracuje s celkem i detailem, kontrastem, a tím vznikají zajímavá zátiší.
Michael Čtveráček zachycuje „Papírák“ z nadhledu, a to doslova, neboť pro svůj fotografický záznam použil dron – fotografie dokreslují celkový stav, situaci místa, pohled z výšky skvěle podtrhuje jedinečnost, roztříštěnost, prázdnotu, marnost…
Fotografie se stávají protipólem detailů, a tím vzniká ucelený pohled na toto
bizarní místo.
Karel Čtveráček léta systematicky mapuje libereckou historickou i současnou architekturu, veřejný prostor, umělecká díla, kulturní dění. Fotografoval pro Divadlo F. X. Šaldy, Oblastní galerii i Statutární město Liberec, podílel se na archivu města. Sedm let vydával Ročenky liberecké architektury, které zachycovaly proměnu města, fotografie byly doplněny texty významných architektů, teoretiků umění, památkářů. Založil Malou výstavní síň, která byla po mnoho let nedílnou součástí liberecké kultury.
Michael Čtveráček je znám nejenom jako fotograf, ale i jako typograf, fotoeditor, produkční a kurátor výstav. V současnosti je fotografem Národního památkového ústavu, vytváří časopis Fontes Nissae / Prameny Nisy a též působí jako výtvarník a grafik v obnovené Malé výstavní síni. Má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav.

DJI0804-kopie
DJI0785zk-kopie
DJI0776-kopie
DJI0757-kopie
2P1250485-kopie
2P1420370-kopie
1P1420692-kopie
1P1240314