Ivan Antoš - Nejenom Shakespeare

24/3—28/5/2023
Malá výstavní síň^Liberec

vernisáž 24/3/2023 od 17 hodin

Ivan Antoš je všestranný umělec, kterých je u nás i ve světe skutečně málo. Jeho dílo má nejen široký tvůrčí záběr, ale nechybí v něm vtip, nadsázka, nápad a vše vždy doplňuje dokonalé řemeslo.


Letos Ivan Antoš slaví významné životní jubileum, a přitom, ač je to s podivem, jde o jeho první samostatnou výstavu. Vnímán je především jako scénograf a loutkářský výtvarník, jenž vytvořil velké množství nezapomenutelných loutek a výprav pro řadu českých i zahraničních divadel. Liberecké publikum ho zná z Naivního divadla, kde se podílel na řadě inscenací, které do slova a do písmene obletěly celý svět. Druhou rovinou jeho tvorby je knižní ilustrace literatury pro děti a mládež, ilustroval pohádky, básně, učebnice, pracovní listy. Za svůj život vytvořil také nespočet plakátů a pozvánek nejen pro divadla, ale i pro mnoho dalších institucí.
Po ukončení DAMU dostal nabídku pracovat ve Studiu Jiřího Trnky, kde se výtvarně podílel na filmu Požár v Kocourkově v režii Václava Bedřicha, a tím si splnil dětský sen pracovat v loutkovém filmu. Spolupracoval i na několika loutkových inscenacích pro Československou televizi v Praze i v Bratislavě.
Velmi důležitá byla i jeho pedagogická činnost, v liberecké základní umělecké škole vychoval mnoho skvělých výtvarníků a zároveň vdechl škole nezapomenutelnou výtvarnou tvář – připomeňme například jeho legendární poutač před budovou školy.
Samozřejmě se věnoval i volné tvorbě, grafice, malbě obrazů i řezbářství.
Když jsem se Ivana Antoše ptala, co ho nejvíc v jeho tvůrčí práci bavilo, odpověděl: „Těžko říct. Divadlo i film je kolektivní práce, která závisí na mnoha lidech, představách a požadavcích. Ilustrace je svobodnější, a když ,si sednete‘ s autorem, tak je to paráda. Učení je předávání zkušeností a zároveň příjemná práce, protože máte ihned zpětnou vazbu, někdy i inspiraci.“
V současné době, i když je již v důchodovém věku, spolupracuje s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci, oddělením pro děti a mládež, pro něž vytváří plakáty, grafické návrhy a oživil je maskotem Antonínem Libroslavem Bichlářem.
Originální plastika Shakespeare je zúročením autorovy celoživotní tvorby, najdete v ní kus „loutkařiny“, scénografie, ilustrace, řemesla, ale především vlastní výtvarný pohled.

Jitka Mrázková

Partner akce:
Krajská vědecká knihovna v Liberci

IMG5193
IMG5180
IMG5179
IMG5178
IMG4563
IMG4541
IMG4541vyrez